بازاریابی دیجیتال

بازاریابی ویروسی یا دهان به دهان چیست؟

کسب و کار در فضای دیجیتال

تجربه شما از بازاریابی ویروسی !

بازاریابی ویروسی یا دهان به دهان را همه ما به نوعی تجربه کرده ایم. خاطرتان می آید آخرین بار چه کالا یا خدماتی را دریافت کرده و از آن راضی بوده اید؟ مطمئنا” بارها شده است که شما راجع به این محصول به اطرافیان خود در مورد کیفیت خدمات دریافتی یا کالا تعریف کرده اید. در واقع ما  محصولاتی را  که دوست داریم و از آن راضی بودیم را بصورت دهان به دهان به دیگران توصیه می کنیم.

به دوست، آشنا، همکار و همسایه  توصیه می‌کنیم که از محصول مورد نظر ما استفاده بکنند. یک گام فراتر میرویم و گاها فیلم تبلیغاتی در مورد یک برند میبینیم. اگر خوشمان بیاید ما هم به بازاریابی ویروسی محصول کمک میکنیم. یعنی دقیقا همان کاری که صاحب کالا یا خدمات یا سایت میخواهد. بازاریابی دهان به دهان یا بازاریابی ویروسی که کمک شایانی به سئو سایت میکند .

همه ما به نظر و تجربه دوست یا یک فرد اینفلوئنسر بیشتر از تبلیغات یک فیلم یا یک رستوران اعتماد داریم. اگر شما اهل سفر رفتن باشید  احتمالا با سایت tripadvisor به‌خوبی آشنا هستید. بخشی از این سایت به امتیازات کاربران مختلف به هتل ها و رستوران ها تعلق دارد. این نظرات مرجعی برای پیدا کردن هتل یا رستوران پرطرفدار است. در حالت کلی نظرات افراد جامعه که از محصول استفاده کرده اند قابل‌اعتمادتر از تبلیغات یک محصول است.

طبق آخرین تحقیق شرکت نیلسون از ۲۵۰۰۰ نفر مصرف‌کننده محصولات از ۵۰ کشور جهان مشخص گردید که نظرات کاربران در اینترنت یکی از بهترین شیوه‌های تبلیغات است. ۷۰% کاربران اینترنت و به نظرات مصرف کنندگان اعتماد می‌کنند. این رقم بقدری بالاست که نمی‌توان آن را نادیده گرفت.

تعریف

بازاریابی ویروسی به استراتژی‌ها و راهکارهایی در بازاریابی دیجیتال گفته می‌شود که باعث می‌شود تک‌ تک افراد، مصرف کنندگان یا کاربران پیام تبلیغاتی شرکت را به دیگران انتقال بدهند.    این شیوه از بازاریابی دیجیتال، شرایط را برای افزایش شناخت از محصول و  و تأثیرگذاری بیشتر از تبلیغات ایجاد می‌کند. این روش دقیقا مثل ویروس، از شیوه‌ تکثیر سریع برای انتشار پیام به میلیون‌ها مخاطب بدون مرز استفاده می‌کند.

خارج از فضای مجازی و محیط اینترنت، بازاریابی ویروسی با عناوینی چون بازاریابی دهان به دهان، بازاریابی همهمه‌ای   (BUZZ Marketing)   یا بازاریابی شبکه‌‌ای شناخته می‌شود. در فضای اینترنت، این روش را بازاریابی ویروسی می‌نامن که نوعی از بازاریابی دیجیتال است. تبلیغات دهان به دهان با استفاده از تاثیر شبکه ای اینترنت به صورت آنلاین گسترش می یابد و برای دسترسی سریع به تعداد زیادی از افراد بسیار مفید است. در این فرایند افراد ناخودآگاه تشویق می شوند اطلاعات تبلیغاتی را دهان به دهان بچرخانند یا بصورت ویروسی انتقال دهند.

بازاریابی دیجیتال

مزایای ارزشمند بازاریابی ویروسی

در اینجا برخی از مزایای ارزشمند بازاریابی ویروسی را بررسی خواهیم کرد.

1-لیست مشتری بالقوه بسیار بالا

در بازاریابی ویروسی یا دهان به دهان به دلیل انتقال مطلب ، مشتری بصورت تصاعدی افزایش می یابد. شاید ما متوجه نباشیم ولی گاها آنقدر تعداد مشتری بالا می رود که از حد پیش بینی ما خارج می شود. شاید شما تبلیغات و بازاریابی ویروسی شرکت Blendtec که سازنده مخلوط کن است را دیده باشید. نتیجه تبلیغات دهان به دهان و ویروسی این شرکت صاحبان آن را شوکه کرد. افزایش هفتصد درصدی فروش محصول! اعجاب انگیز بود این تاثیر بازاریابی ویروسی در فضای دیجیتال با یکی از روشهای بازاریابی دیجیتال.

2- رشد قابل توجه برند در مقایسه با تبلیغات محیطی یا تلویزیونی

آیا به این فکر کرده اید که چرا به این نوع از بازاریابی دیجیتال، بازاریابی ویروسی یا دهان به دهان می گویند؟ میتوان گفت که ویژگی هایی مانند ویروس دارد. به طور مثال، به صورت تصاعدی منتشر می یابد. می توان گفت مانند بیماری های ویروسی واگیردار نیز است! و زمانی که گروهی از مردم آنرا دیده یا بشوند  برند به سرعت در همه جا پخش می شود. همانطور که یک بیماری ویروسی پتانسیل فراگیری بسیار خوبی دارد، بنابراین، بعد از بازاریابی ویروسی نیز باید انتظار  فروش بالای محصول را داشته باشید.

3-افزایش اعتبار برند

گفتیم که محور اصلی بازاریابی ویروسی قائم بر رفتار ، نظرات و واکنشهای کاربران و مصرف کنندگان است. هرچه قدر  قدرت بازاریابی ویروسی شما بالا باشد توسط افراد بیشتری دیده می شوید . افراد بیشتری دهان به دهان شما را  به دیگران توصیه خواهند کرد. کاربران بیشتری مطلب یا برند شما را به اشتراک میگذارند.

البته باید این مورد را ذکر کنیم که بازاریابی ویروسی شمشیری دو لبه است . در بسیاری از موارد برندی به دلیل عدم رضایت مشتری ناخواسته ویروسی شده و دهان به دهان میچرخد. این بدترین نوع وایرال شدن است که به طرز وحشتناکی مخرب است.

4- دیده شدن برند

زمانی که محصولات و خدماتتان توسط کاربران و مصرف کنندگان توصیه و تبلیغ شوند بهتر دیده می شوید. به همین سادگی، بازاریابی ویروسی به شما کمک میکند تا مطلب شما به اشتراک گذاشته شود و مخاطبان راجع به آن بحث کنند.

5- ارتقا سئو سایت

برای افزایش سئو سایت خود باید ماها و ماهها زحمت بکشید. محتوا تولید کنید و طبق موازین سئو آنرا منتشر کنید. با بازاریابی ویروسی زودتر از آنچه فکر میکنید سئو سایت شما ارتقا می یابد. این یعنی معجزه بازاریابی دیجیتال.

6- کاهش چشمگیر هزینه های تبلیغاتی

می توان گفت بازاریابی ویروسی یا دهان به دهان، یکی از بهترین روشها برای کاهش هزینه های تبلیغاتی می باشد. البته چنین وضعیتی در ابتدا به وجود نمی آید. یا شاید مقطعی باشد.  اما به تدریج بازاریابی ویروسی هزینه های تبلیغاتی شما را کاهش می دهد زیرا به قدر کافی دردنیای اینترنت در معرض دید هستید.

بازایابی ویروسی سئو

شش اصل مهم بازاریابی ویروسی یا دهان به دهان:

اصل اول) ایجاد اعتبار اجتماعی برای برند

صحبت در مورد مسائل و انتقال جدیدترین اخبار از اساسی ترین خلقیات ما انسانهاست.  صفاتی مانند باهوش،پولدار،جذاب، باحال، گران قیمت و لوکس احساسات ما را بر می انگیزد. اعتبار اجتماعی برای مخاطب و مشتری ما از سه روش ایجاد می گردد. این سه روش را باهم مرور میکنیم.

1- ویژگی های منحصربه فرد درونی محصولمان را پیدا کنیم تا مشتری ها و مخاطب ما فکر کنند با یک محصول منحصر بفرد روبرو هستند. همه ما دوست داریم محصولی استفاده کنیم که مجزا از سایر محصولات است.

2-بازی سازی کنیم. مردم موفقيت هايشان را منتشر کرده و براي بقيه  بصورت دهان به دهان تعريف مي كنند . يك بازي خوب وقتي ساخته مي شود كه كاربرانش بتوانند از هيچ ، چيزي بدست آورند. باید کاری کرد که مشتری بتواند از دستاورد خودش از برند شما به دیگران با افتخار نقل قول کند. مردم چیزهایی را به دیگران می گویند که اعتبار خودشان را بیشتر کند و با گفتنش خودشان را بالا بکشند. با بازی سازی میتوان هم برند و هم خود فرد را به دیگران نشان داد. مثلا همه دوست دارند بگویند من در فلان مهمانی برند گوچی تنم بود !

3-کاری کنیم مردم فکر کنند از ما هستند . ميل به تائيد شدن يكي از انگيزه هاي اصلي زندگي انسان هاست . كاري كنيد مخاطبان برند شما فكر كنند خودي هستند. دعوتنامه برای استفاده از خدمات وب سایت یا خدمات خاص به تعدادی از مشتریان  و خدمات كميابي و منحصری که مردم را درگير خودشان مي كند . این روش ها از بهترین روش های بازاریابی ویروسی هستند.  مخاطبان شما باید فکر کنند خاص هستند و برند شما به آنها اهمیت قائل هست.

اصل دوم) محرک ها و زنجیره ها

با بازاریابی ویروسی چکار باید کرد تا مردم در موقعیت های خاص یاد برند ما بیافتند.  درباره محصول یا ایده ما حرف بزنند . باید محیطی فراهم باشد که مردم را بیشتر یاد محصول و برند ما بیندازد. برای اینکه بخواهیم محرکها را بیشتر باز کنیم بهتر است توضیح این مورد را با مثال و تبلیغی آغاز کنیم.

“مردم چه وقت قهوه ميخورند؟ وقت هاي استراحت يا همراه يك نوشيدني گرم و بهترين دوست در وقت استراحت کیست؟ کیت کت”

این تبلیغ به نوعی یک القای ذهنی است که شما هرجا قهوه ای ببینید هوس کیت کت کنید. اعتبار اجتماعي كاري مي كند مردم درباره تان حرف بزنند اما زنجيره ها كاري مي كنند كه مشتری همیشه ياد برند بيفتند و مدام در مورد ايده يا محصولتان حرف بزند. این هم یکی از اصول بسیار حرفه ای بازار یابی ویروسی است که نیازمند خلاقیت است. نمونه های داخلی بسیاری برای این موضوع داریم که پرداختن به آنها خارج از حوصله بازاریابی ویروسی یا دهان به دهان است.

اصل سوم ) برانگیختن احساسات مخاطب یا مشتری

چطور می توانیم پیام هایی بسازیم که حس خاصی  در مردم ایجاد کنند و در مورد برند ما حرف بزنند؟ باید محتواهایی بسازیم که حیرت آور باشند. حيرت ، تركيبي است از بهت ، شگفتي و احترام ،تعجب ، شوك ، ابهام. پربيننده ترين ويديوهاي اينترنت هم معمولا خيلي حيرت انگيزند. در سمت مثبت مي توانيد مخاطب خود را هيجان زده كنيد و در سمت منفي بايد مخاطب را خود ديوانه كنيد و نه ناراحت ( خشم و طنز ) .

تبلیغ گوگل با عنوان عشق پاریسی یکی از بهترین مثالهای این اصل از اصول بازاریابی ویروسی است. داستان از این جا شروع می شود که یک نفر می خواهد برای تحصيل در پاریس اقدام کند. او وارد یکی از همان سایت های اول نتیجه‌ جست جو می شود.

 در ادامه دنبال کافه های نزدیک موزه لوور می گردد و یکی را انتخاب می‌کند. بعد صدای لبخند زنی از پس زمینه می آید و مرد می خواهد معنی جمله‌ی فرانسوی را پیدا کند که ترجمه اش می شود: تو خیلی با نمکی. مرد جوان “چطور یک دختر فرانسوی را تحت تاثیر قرار دهیم؟” را جستجو میکند!  و سپس دنبال “مغازه های شکلات فروشی پاریس” می گردد.

 زمان دقیق فرود یک هواپیمای خاص را بررسی می کند و سپس کلیساهای پاریس را جهت انجام عقد جست‌جو می کند .(هم زمان صدای زنگ کلیسا شنیده می شود) .در نهایت با اوج گرفتن موسیقی متن، می بینم که “طریقه‌ی سر هم کردن گهواره” جستجو می شود و دست آخر ویدیو با یک پیام ساده تمام می شود: جستجو کنید !

این ویدئو از گوگل دقیقا نقاط عطف زندگی یعنی موفقیت در دانشگاه ، ازدواج و بچه دار شدن را نمایش میدهد. با اینکار گوگل دست بر احساسات مخاطبان خود میگذارد. احساساتی که باعث بازاریابی ویروسی و انتقال دهلان به دهان این تبلیغ میکنند.

اصل چهارم) عمومیت

مردم به همدیگر نگاه می کنند . مردم از هم تبعیت میکنند. مردم از هم یاد میگیرند! هرچیزی که ملموس تر باشد پیروی از آن هم ساده تر است. عنصر کلیدی در عرضه محصول، دید عمومی است. اگر نتوانیم ببینیم بقیه چه می کنند ، تقلید کارشان هم مشکل خواهد بود. همیشه برای خیلی ها ،گزینه اول در انتخاب رستوران ، نوع شلوغ تر نسبت به رستوران خلوت است. پیشفرض ما اینست که هرجا شلوغ تر است حتما کیفیت غذای و خدمات بهتری دارد.

از نظر جامعه شناسی ما انسانها تمایل داریم مثل بقیه رفتار کنیم . بارها این مثال را شنیده ایم : چون دوستم سیگارش رو ترک کرده من هم ترک کردم . و مثالهای فراوان دیگری مثل پخش صدای خنده ضبط شده در برنامه های طنز تلویزیون یا کاسه پر انعام در مقابل یک نوازنده خیابانی.

چیزی که قابل دیدن باشد اثر بیشتری هم روی اجتماع می گذارد به خاطر همین است که شبکه های اجتماعی مثل اینستاگرام یا فیس بوک محبوب تر هستند. اگر به نظر برسد دیگران کاری را زیاد انجام می دهند ما نیز تمایل داریم آن را انجام دهیم. چه درست یا غلط. بنابراین در بازاریابی ویروسی یا دهان به دهان باید به این نکات توجه بسزایی داشت.

اصل پنجم) نمایش ارزش کاربردی

چطور می توان چیزهایی ساخت که به نظر مفید برسند ؟ مردم دوست دارند به همدیگر کمک نمایند. چطور میتوان نشان داد که محصول ما باعث صرفه جویی در وقت و پول است یا برای سلامتی مخاطب و مشتری ما مفید است ؟

میل باطنی ما به انتقال مطالب مفید آنقدر قوی هست که وقتی پای کمک وسط باشد درست و غلط نمی شناسد. اگر محتوای ما اطلاعات دقیق، آموزش درست ، الهام بخشی ، سرگرمی باشد مطمئنا مخاطب از آن استقبال کرده و برند ما دهان به دهان خواهد چرخید. یکی از بهترین روشهای بازاریابی ویروسی و سئو سایت استفاده از نقاط قوت برند ، محصول خود است . نقطه قوتی که باعث کاهش هزینه ،خوشحالی و رضایت مخاطب ، بهبود سلامت  یا صرفه جویی در زمان و خدمتی که انتظار آنرا نداشته باشد.

اصل ششم ) داستان سازی

هر داستانی مثل قصه مادربزرگ ها درس های اخلاقی خودش را باید داشته باشد و قصه ای بسازیم که ارزش تکرار داشته باشد. وقتی پیام در قالب داستان بیان می شود اثرش چندین برابر می شود. در حقیقت در بازاریابی ویروسی یا دهان به دهان ما داستانی میسازیم . در واقع،  در پوسته عظیمی به نام داستان است که پیام مورد نظر برند در آن پنهان شده است .

اگر داستان گویی مخاطب شما و مشتری را یاد برند و محصول شما نیندازد ، در حقیقت وقت خود را تلف کرده اید. سعی کنید اطلاعات موردنظرتان را در تار و پود داستان گره بزنید طوری که داستان بدون نام برند شما معنی نداشته باشد .

سئو _ برند _ بازاریابی محتوا

اگر خواستم در زمینه بازاریابی دیجیتال ، محتوا سازی، سئو و طراحی سایت با شرکتی قرارداد ببندم کجا مراجعه کنم؟

یکی از شرکتهایی که در زمینه بازاریابی محتوا از طراحی و سئو سایت گرفته تا بازاریابی محتوا و حتی بازاریابی ویروسی  را بخوبی انجام میدهد، شرکت آرتا رایا است. این شرکت تازه کار است اما با کادری هوشمند و خلاق می تواند برند شرکت شما در معرض دیده شدن قرار دهد. شرکت آرتا رایا در کار تولید محتوا ، تبلیات و طراحی و سئو سایت فعال است.

اگر خواستم در زمینه بازاریابی دیجیتال ، محتوا سازی، سئو و طراحی سایت آموزش ببینم کجا مراجعه کنم؟

در آخر این مطلب خاطر نشان می سازیم که دکتر پوپل درصدد است تحت امتیاز تعدادی از مراکز علمی و دانشگاههای معتبر کشورمان ، آموزشهای مجازی را در مورد دیجیتال مارکتینگ در اختیار مخاطبان علاقه مند قرار دهد.

آموزش های ارائه شده در بخش های مختلف بازاریابی دیجیتال است. از بهینه سازی سایت یا سئو گرفته تا بازاریابی ایمیلی و محتوا را ارائه میدهیم. هر آنچه شما برای بازاریابی دیجیتال نیاز دارید. شما همچنین باید در زمینه تولید محتوا نیز آموزشببینید.  ما مفتخریم تا محتوای تولید شده آموزشی در سطح با کیفیت تری را در وبسایت دکتر پوپل  عرضه نماییم تا همه آموزش های لازم را دریافت نمایید.

آموزش مجازی دکتر پوپل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Enter Captcha Here : *

Reload Image