طراحی و مدیریت وبسایت

آموزش مهمترین تکنیک های سئو سایت

بازاریابی دیجیتال

چرا سئو سایت برای گوگل و موتورهای جستجو مهم است؟

اگر به تاریخچه رتبه بندی وبسایتها نگاهی بیندازید به راحتی متوجه می شوید که سئو سایت و فاکتورهایی که برای موتورهای جستجو مهم است در سالهای اخیر تغییرات بسیاری کرده است. هیچ کس واقعا نمی داند چه چیزی برای گوگل مهم است اما آنچه در آموزش سئو مهم است این است که گوگل میخواهد هر آنچه مخاطب شما لازم دارد در سریعترین زمان و با دقت وکیفیت بالا بدست او برسد.

در طی سالهای اخیر ، تکنیک های سئو تغییر بسیاری کرده است و بیشتر آنها با تجربه صاحبان وبسایت ها و وبمسترها کشف شده اند. در حالت کلی گوگل بصورت رسمی از اعلام تغییرات اعمال شده بر روی الگوریتم های جستجوی خود امتناع میکند. در مطلب زیر با آمزش سئو نگاهی خواهیم انداخت به تکنیک هایی که در تهیه و توزیع محتوا، برای گوگل و موتورهای جستجو مهم هستند.

سئو سایت یکی از موارد دیجیتال مارکتینگ است که ما قبلا راجع به آن برای شما مطلبی منتشر کرده ایم.

 

1) مطلب مرتبط و با شالوده معنایی  Relevancy

فرض کنیم شما به دنبال رستورانی هستید که غذای گیاهی ارائه میکند. الگوریتم‌های گوگل به دنبال اطلاعاتی می‌گردند که بیشترین ارتباط را با غذای گیاهی داشته باشد. این الگوریتم‌ها به نوعی هوشمند نوشته شده اند که به هوش انسان نزدیک باشد. بنابراین در این جستجو گوگل به دنبال محتوایی می‌گردند که غذای گیاهی را از جوانب مختلف مورد بررسی قرار داده باشد و در نهایت به فاکتورهایی مانند، محل کاربر، زمان جستجو، سایر موارد مرتبط توجه می‌کنند.

 

2) کیفیت محتوای سایت

بر اساس آخرین تحقیقات صورت گرفته در مورد عوامل رتبه بندی، گوگل و سایر موتورهای جستجو به مطالب و محتوایی اهمیت می‌دهند که جامع تر باشند. درست است که در تکنیک های سئو سایت کلمات کلیدی برای ما مهم است اما باید بپذیریم که بازدید کننده به دنبال تکرار کلمات کلیدی نیست و تنها قصد دارد از طریق این کلمات به جستجوی خود برسد. پس هرگز برای سئو و بهینه سازی وبسایت تکرار زیاد را بر روی چند کلمه کلیدی قرار ندهید و رضایت کاربران خود را در نظر بگیرید.

تکنیک های سئو

تکنیک های سئو

3) لینک‌های داخلی

نکته مهم دیگر در آموزش سئو لینک داخلی است. لینک‌های داخلی به عنوان پل ارتباطی بین مطالب خود شما که قبلا منتشر کرده اید، شناخته می‌شوند. این لینک ها به کاربران و موتورهای جستجو کمک می‌کنند که به راحتی در فضای سایت حرکت کرده و مطلب مورد نظر خود را پیدا کنند. هر چه قدر سایتی دارای غنای بیشتری از مطالب باشد و در حوزه خود  مطلب زیادی منتشر کرده باشد میتواند برای خودلینک داخلی زیادی  ایجاد کند.

مزایای استفاده از لینک‌های داخلی عبارتند از:

  • این لینک‌ها صفحات و موضوعات بیشتری برای مطالعه مخاطبان ارائه می‌دهند. تا زمانی که بین لینک‌های مختلف ارتباط وجود داشته باشد کاربرد مدت زمان بیشتری در وبسایت شما خواهد ماند و طبیعت بانس ریت (bounce rates) سایت شما کاهش می‌یابد. گوگل دوست دارد سایتی را به مخاطبان نمایش دهد که کاربر حداقل سه دقیقه و هجده ثانیه در آن بوده و یا در صفحات آن چرخیده است.
  • این لینک‌ها به ارتقا سئو سایت  شما بر روی یک کلمه کلیدی خاص کمک می‌کنند. اگر بخواهیم که رتبه مربوط به واژه اصول و پایه سئو بهبود یابد، باید مطلب مورد نظر را به کلید واژه‌ها مشابه با آن را لینک کنیم تا کاربران بیشتری به این صفحه جذب شوند.
  • این لینک ها به خزیدن موتورهای جستجو در سایت کمک می‌کند. همیشه به خاطر داشته باشید که حتی اگر مخاطبی هم جستجو نکند بر اساس وظیفه! ربات‌های گوگل به وبسایت شما سر خواهند زد و مطالب شما را بررسی می‌کنند. اگر از لینک‌های داخلی مناسب و مرتبط استفاده کنید، مطمئن باشید که این ربات‌ها بیشتر در صفحات شما خواهد ماند و امتیاز بیشتری به وبسایت شما می‌دهند.

 

4 ) سرعت بارگذاری وبسایت

بارگذاری صفحات وب سایت به سرعت در حال تبدیل شدن به یک شاخص متمایزکننده برای موتورهای جستجو است. در حقیقت گوگل پی برده است که کاربران کم صبر هستند و ترجیح می‌دهد که سرعت بارگذاری سایتها بالا باشد. طبق بررسی‌های صورت گرفته، سرعت بالا آمدن کمتر از ۳ ثانیه می‌تواند به سئو بهتر سایت کمک شایانی نماید.

مشکلاتی که می توانند سایت شما را کند کنند:

-تصاویر پر حجم تاثیر منفی را در بارگذاری صفحات وب دارند.

-ریدایرکتهاو تعداد کلیک هایی که برای دسترسی به یک صفحه وب مورد نیاز است، باعث کاهش سرعت می شود.

– افزونه ها، برنامه ها می تواند زمان بارگیری را کاهش دهد.

-قالب سایت و هر فایلی دیگری در قالب وبسایت نصب شده باشد.

هاست و سرور نامناسب میتواند در سرعت سایت تاثیر بسزایی داشته باشد.

– جاوا اسکریپت نامناسب

ابزار سئو برای بررسی سرعت سایت

اولین منابعی که می توان به آن اشاره کرد ابزارهای گوگل هستند و خودِ گوگل insights را پیشنهاد می کند. در جملات قبل اشاره کردیم که طبق بررسی بارگذاری یک وب سایت باید دو تا سه ثانیه طول بکشد. هرچه سریع تر بهتر.

ولی من شخصا به شما وبسایت جی تی متریکس gtmetrix  را پیشنهاد میکنم. gtmetrix  سایتی برای مشاهده و آزمایش سرعت بارگذاری سایت و ارتقا سئو است و با دارا بودن معیارهای مفید به بررسی پارامترهای اصلی بارگذاری سایت می پردازد .  بعد از بررسی، نتیجه را در دو طبقه بندی page speed که نشان دهنده سرعت بارگذاری صفحات سایت و yslow که نشان دهنده کارایی و عملکرد سایت و سرور است نمایش می دهد.

در مطالب آینده در مورد این سایت و ابزارهای افزایش سرعت سایت با شما صحبت میکنیم. پیشنهاد ما اینست که صفحات رقبای خود را در این سایتها بررسی کنید و اهداف سرعت خود را بر اساس رقابت در حوزه خود تعیین کنید. با اموزش سئو حرفه ای می توانید کاملا این موضوع را بصورت روزمره دنبال نمایید.

 

آموزش سئو

آموزش سئو

5) رضایت کاربران

اگر بتوانید آنچه مخاطب شما لازم دارد در اختیار او بگذارید در سئو سایت خود موفق عمل کرده اید. به عنوان یک نویسنده باید مطالبی قابل استفاده و واضح به مخاطبان خود ارائه دهید.این یکی از بهترین تکنیک های سئو است.

میتوانید با لینک‌های مربوطه داخلی همراه کنید تا کاربر از چرخیدن در وبسایت شما لذت ببرد. پس همیشه سعی کنید که کاربران خود را در سایت خود نگه دارید و مطالب مورد نیاز آنها را در صفحات مختلف در دسترس آنها قرار دهید. این مورد یکی از مهمترین موارد در آموزش سئو است.

 

6)سازگاری یا رسپانسیو بودن با دستگاه‌های مختلف

از موارد دیگر از تکنیک های سئو سازگاری سایت شما با دستگاهها است. روز به روز بر ضریب نفوذ تلفن های هوشمند و استفاده از آنها افزایش می یابد. امروز، با دستگاه‌هایی مواجه هستیم که اندازه آنها ممکن است اینچ به اینچ متغیر باشد .

هر سایتی که بتوانند نهایت سازگاری با این اندازه ها را داشته باشد، بهترین امتیاز ممکن را خواهد گرفت و سئو بهتری خواهد داشت. پس سعی کنید که سایت شما با دستگاه‌های مختلف مانند کامپیوتر و تبلت و گوشی‌های هوشمند سازگار باشد.

 

7) خوانایی

خیلی ساده به شما بگم  اگر می خواهید مطلبتان از نظر موتورهای جستجو خوانا باشد باید یکی از افزونه های قدرتمند را در قالب خود نصب کنید. پیشنهاد ما به شما افزونه یوئست سئو است.

وگرنه اگر بخواهیم تکنیک های سئو در بخش خواناییرا ذکر کنیم شاید گاها خارج از مبحث وارد شویم.

 

8)وب سایت رتبه بالا

در آموزش سئو میگوییم وب سایت مورد قبول با رتبه بالای سئو، سایتی است که توسط  کاربران و مخاطبان خود مورد تأیید قرار گیرد. این موضوع باعث می‌شود که موتورهای جستجو نیز این سایت را مورد تأیید قرار دهند. یکی از راههای گرفتن تاییدیه اخذ بک لینک از وب سایتهای با رتبه های بالا است. بک لینک از طرف یک سایت با رتبه بالا برای سایت رتبه پایین بسیار ارزشمند است و به نوعی نشان دهنده اعتماد به این سایت است.

وب سایتهایی که محتوای با کیفیت و مورد قبول کاربران خود تولید می‌کند، به احتمال زیاد نمره تاییده بالاتری دریافت می‌کنند. در هر صورت، هرچه مقبولیت یک سایت بیشتر باشد، سئو و بهینه سازی وب سایت مورد نظر بهتر خواهد بود.

 

9) عنوان نوشته و مت تگا یا توضیحات آن

داشتن یک توضیح و عنوان مناسب به عنوان یکی از تکنیکهای سئو خوانایی ،ب اعث میشود که مخاطب به محض دیدن آن در صفحه جستجوی گوگل به مطلب شما علاقه مند شده و کلیک نماید. متا تگ‌ یکی از بهترین ابزارها برای هدایت کاربران و موتور جستجو است.

انواع متا تگ شامل متاتگ عنوان و متاتگ توضیحات می باشد.

تگ عنوان توضیح آبی رنگ درشتی است که در صفحه جستجوی گوگل دیده می شود. هرچه این عنوان جذاب‌تر باشد، احتمال کلیک مخاطب  بر آن بیشتر است.

متای توضیحات به عنوان توصیف کلی و کوتاه از محتوای صفحه مورد نظر در نظر گرفته می‌شود و کاربر به کمک آن درک می‌کند که در این صفحه چه محتوایی وجود دارد. به تصویر زیر که از صفحه سرچ گوگل در مورد همین مطلب گرفته شده است نگاه کنید.

آموزش سئو

آموزش سئو

10) اسکیما (Schema markup)

یکی از تکنیک هایی سئو که به خوبی صفحات شما را جذابتر می کند استفاده از نشانه‌ها و علامت گذاری اسکیما است. این علائم ممکن است به صورت چند ستاره، رتبه بندی‌های مشتریان، تصاویر یا علائم اطلاعاتی مفید در کنار آدرس اینترنتی شما ظاهر شوند. به تصویر زیر که در مورد یکی از محصولات ارائه شده در دکتر پوپل است دقت کنید. ستاره های داده شده در واقع استفاده از اسکیما است.

 

11) استفاده از تگ‌های مناسب برای تصاویر

وجود تصاویر در ارائه مطالب برای ارتباط راحت کاربر و مخاطب الزامی است. هر تصویری حاوی اطلاعاتی مانند اسم عکس، آلت تصاویر یا Alt Text است که به دیده شدن تصویر توسط ربات های گوگل کمک می‌کند. این تکنیک یکی از بهترین تکنیک های سئو است که در بالا بردن وب سایت شما نقش بسیار مهمی بازی میکند.

البته لازم به ذکر است که موتورهای جستو در حال حاضر قادر به تشخیص عکس نیستند. این اساساً شبیه غذا دادن با قاشق به رباتهای گوگل است که صفحه شما در مورد چیست و محتوای شما چه میگوید.

 

12) محتوای اصیل و ماندگار

سعی کنید مطلبی نغز ، کامل و پر محتوا منتشر نمایید تا برای مدتهای مدید قابل استفاده باشد. هرچه یک مقاله متفکرانه، مفید و عملی باشد، سئو بیشتری برای شما به دنبال خواهد داشت و به راحتی می‌توانید رتبه خود را در الکسا و گوگل بهبود ببخشید. برای بهبود عملکرد در این بخش  باید آموزش سئو مرتبط را بصورت کامل دریافت نمایید.

سئو سایت

سئو سایت

 

13) نام دامنه

نام دامنه هرچند ممکن است تاثیری به اندازه محتوای شما  به عنوان تکنیک های سئو اثر نداشته باشد اما خاطر بسپارید که نام دامنه شما به عنوان معرف اصلی وب سایت عمل خواهد کرد. نام دامنه نقش مهمی در جذب مخاطبان دارد.

سعی کنید نامی انتخاب کنید که راحت‌ و با مسما باشد. مخاطب شما خیلی آن را به خاطر می سپارد و حتی امکان رد و بدل کردن آن را نیز دارد.البته اینم بگم که این روزها به خاطر تعدد وب سایت ها دامنه های با تعداد چهار و پنج حرفی تقریبا تمام شده است و شش حرفی هم به ندرت گیر می آید.

 

14)  Headlines and permalink

بر اساس تکنیک های سئو و خوانایی مطلبتان، شما حداقل باید از سه تیتر یا هدینگ استفاده نمایید. مطمئن شوید که هدینگ های شما به اندازه کافی جذاب، سؤال برانگیز و توصیفی هستند که کاربران را به خواندن مطلب جذب کنند.

پرما لینک همان آدرس مطلب شما در اینترنت است. سعی کنید به دلیل زیبایی به زبان انگلیسی منتشر کنید. به خاطر داشته باشید که می‌توانید در این آدرس‌ها از چند کلید واژه استفاده کنید که بهتر از مهمترین کلید واژه در ابتدای آن قرار گیرد.

 

15) سیستم نظرات کاربران

اصلی‌ترین راه ارتباط بین کاربران و مدیریت وب سایت، نظرات هستند و موتورهای جستجو نیز می‌دانند که این نظرات تا چه اندازه‌ای ارتباط بین کاربران و مدیران وب سایت را نشان می‌دهد. بنابراین سعی کنید که همیشه بخش نظرات را برای نوشته‌های خود باز بگذارید و از تعاریف و انتقادهای آنها استفاده کنید.

NOfollow

یکی از تکنیک های سئو استفاده از دستور نوفالو است. نوفالو برای لینک های خارجی بکار میرود . گاها  برخی فیلترها بر روی اسپم‌ها و هرزنامه‌ها داشته باشید و ز لینکهای نوفالو استفاده کنید که باعث اشتباه و به خطر افتادن سئو و بهینه سازی وب سایت شما نشوند. زیرا اگر شما از بک لینک خارجی به یک وبسایت ضعیف استفاده نمایید ممکن است رباتهای گوگل فکر کنند شما بابت اینکار پول گرفته اید و رتبه سایت شما را پایین بیاورند.

 

16) سئو محلی یا Local SEO

الگوریتم های گوگل برای اینکه بتوانند بهترین نتایج را در اختیار بازدید کنندگان و کاربران قرار دهد، نتایج را به صورت محل سکونت فرد نشان می‌دهند. در واقع، یک فرد ایرانی ترجیحاً مطالب فارسی مربوط به کلید واژه خود را دریافت می‌کند و حتی اگر شما به دنبال یک فروشگاه خاص یا یک مرکز خاص باشید، اولین نتیجه گوگل، بهترین مکان نزدیک به شما خواهد بود.

دستور Hreflang

در اینجا لازم است با دستور Hreflang  آشنا بشویم. یکی از مهمترین تکنیک های سئو این است که ما باید به موتور های جستجو بفهمانیم که محتوای ما برای کدام منطقه جغرافیایی و  کدام زبان است.

پس همیشه سعی کنید که اطلاعات خود را به طور دقیق ثبت کنید و اطلاعات تماس، وضعیت مشتریان را در اختیار موتورهای جستجو قرار دهید. حتی می‌توانید کسب و کار خود را در سیستم Google My Business ثبت نام کنید.

برای وارد نمودن این مورد نیازمند آموزش سئو یا کدنویسی هستید یا اینکه میتوانید از افزونه هایی که بدین منظور نوشته شده است سود ببرید.

تکنیک های سئو

تکنیک های سئو

17) استفاده مناسب و استاندارد از کلمات کلیدی

به خاطر داشته باشید که اصلی‌ترین قسمت سایت  که ربات های گوگل و موتوهای جستجو آنها را میشناسند کلمات کلیدی است. در حقیقت این کلید واژه‌ها هستند که پل ارتباطی سایت شما با کاربران هستند.

پس باید از کلمات کلیدی واضح و دقیق و کافی برای مطالب خود استفاده کنید و سعی کنید که از تکرار بیش از حد و آزاردهنده جلوگیری کنید. اگر شما افزونه هایی مانند یوئست سئو را در قالب خود نصب کنید به شما کمک خواهد کرد تا پتانسیل، تعداد و پراکندگی کلمات کلیدی خود در متن را پیدا کنید.

 

18) تبلیغات زیاد و عذاب آور

اگر تبلیغ زیاد به خوانایی مطلب شما تاثیر منفی بگذارد شما نمره منفی بابت اینکار خواهید گرفت. از تبلیغ در جای خود و در زمان خود استفاده نمایید.

 

19) کپی برداری از محتوای دیگر وب سایتها

هر مطلب یا نوشته بر روی سایت شما که دقیقا مشابه مطالب سایتهای دیگر و یا حتی سایر صفحات سایت خودتان باشد، از دید گوگل محتوای تکراری یا کپی شناخته میشود بنابراین نه تنها نمره منفی به شما تعلق میگیرد بلکه گوگل فقط وب سایت مرجع را ایندکس خواهد کرد

 سایت ویکی پدیا از سایت های Scraper یا جمع کننده محتوا از اینترنت، تعریف خوبی ارائه داده است. سایت هایی که محتوای خود را از سایت های دیگر جمع آوری میکنند و هدف آنها در نهایت جذب مخاطب بیشتر و فروش تبلیغات در سایت می باشد Scraper خوانده میشوند. این سایت ها عموما با ارائه تبلیغات یا فروش بک لینک در سایت خود به بهبود رنک سایت های دیگر کمک کرده و از این راه درآمد کسب میکنند.

شما باید از سایت‌های مختلف که محتوای تکراری را تشخیص می‌دهند، اطلاع داشته باشید و سعی کنید که قبل از انتشار، تکراری بودن محتوای خود را بررسی کنید. یکی از وب سایتهای خوب برای شناسایی کپی بودن مطلب و محتوای تکراری وبسایت Duplichecker است.

با استفاده از این سایت می توانید فایل های متنی خود را که تعداد کارکتر های آنها زیر 1000 است یا فایل های متنی Word و txt را با دقت بالایی از نظر تکراری بودن بررسی کنید. استفاده از این سایت هم بسیار ساده و راحت می باشد، فقط کافیست که متن یا فایل متنی خود را در کادر های مربوطه وارد کنید و روی گزینه ی check plagiarism کلیک کنید.

 

20) تبادل لینک زیاد

در مطلب قبل اشاره ای داشتیم به دستور نوفالو که از وب سایت شما به سمت دیگر وبسایت ها است. اما نکته دیگر تعداد بک لینک هایی است که شما از دیگر وب سایتها دارید. توجه داشته باشید که این لینک‌ها هیچ ارزشی ندارند و حتی ممکن است سایت شما را در معرض مجازات قرار دهند. گرفتن بک لینک زیاد از یک سایت و همچنین خریدن بک لینک باعث سقوط وب سایت شما خواهد شد. در سالهای گذشته این موضوع بسیار به چشم می آمد اما با پیشرفت الگوریتم های گوگل و تخریب سئو سایت ، این روش بسیار کاهش پیدا کرده است.

سئو سایت

 21) استفاده از لینک‌ها و متن‌های پنهانی در سئو و بهینه سازی وب سایت

یکی از راهکارهای نامناسبی که برخی از وبمستران برای گول زدن موتورهای جستجو استفاده می‌کنند، بهره بردن از متن‌های پنهان و لینک‌های پنهانی است. در این روش آنها سعی می‌کنند که یک متن سفید را در یک پس زمینه سفید قرار می‌دهند و صفحه مورد نظر را از نمایش خارج می‌کنند یا اندازه فونت را به صفر می‌رساند.

اگرچه ممکن است در برخی موارد این نمونه جواب بدهد، اما فهمیدن موتورهای جستجو ممکن است به نابودی سئو و بهینه سازی وب سایت شما منجر شود. اینکار نیازمند آموزش سئو حرفه ای است که انجام آنرا به هیچ عنوان توصیه نمیکنیم.

 

22) HTTPS – SSL

یکی از تکنیک های سئو که گوگل به آن نمره خوبی اعطا میکند و باعث ارتقا رتبه میشود ایجاد صفحه امن است. برای اینکار میتوانید با ارائه دهنده هاست خود صحبت کنید تا با پرداخت مبلغی صفحه خود را امن نمایید.

صفحه امن ارتباط مورد اعتماد کاربران و وبسایت شما را به ارمغان می آورد.

درپایان این مطلب طولانی در مورد اموزش سئو، پیشنهاد میکنیم آموزشهای مجازی ما را در این زمینه ببینید. آموزش سئو در حقیقت کاری عملی است که نیازمند زمان است. سئو سایت کار راحتی نیست و بردباری شما را میطلبد.

اگر در زمینه طراحی سایت یا سئو و حتی طراحی لوگو یا محتوا به همکاری نیاز دارید ما شرکت آرتا رایا را به شما پیشنهاد میدهیم. شرکت آرتا رایا با وجود داشتن پرسنل قوی و آموزش دیده در زمینه تکنیک ها ی سئو ، میتواند شما را در این امر یاری نماید.

در حقیقت نمیتوان با انتشار این نوشته به عنوان خلاصه آموزش سئو از کل تکنیکهای آن پرده برداشت بلکه نیازمند اموزش حرفه ای دویس اصل مهم سئو می باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Enter Captcha Here : *

Reload Image