طراحی و مدیریت وبسایت

سئو سایت چیست؟

سئو سایت

سئو سایت ، سئو و بازهم سئو یا همان بهینه سازی وبسایتمان . اگر دارای وبسایت هستید فرقی نمیکند چه از نوع فروشگاهی و چه از نوع شرکتی یا آموزشی ، دارای رقبای بسیاری در فضای اینترنت هستید. بیایید تصور کنیم وبسایت شما یک فروشگاه یا مغازه فیزیکی و واقعی است. مسلما شما در اطراف خود رقبای بسیاری دارید که قصد دارند فروششان از شما بیشتر باشد.

این فروشگاهها با دکوراسیون زیبا، ویترین دلفریب، نورپردازی جذاب ، استخدام فروشندگان حرفه ای و نصب تابلو یا ارائه اجناس باکیفیت و …و  بدنبال کسب مشتری هستند. رقابت در فضای اینترنت به دلیل نداشتن مرز فیزیکی حتی از این هم سخت تر است ! شما برای دیده شدن باید از رقبای خود پیشی بگیرید که اینکار فقط با سئو یا بهینه سازی سایت امکان پذیر است.

حال فرض کنید در دنیای واقعی یک نفر باشد و نسبت به نیاز شما مغازه ای را معرفی نماید. اگر شما چند بار از این فرد آدرس پرسیده و به نتیجه دلخواه خود برسید همیشه به او اعتماد خواهید کرد . در دنیای اینترنت هم همینطور است.

شما عموما هیچ دامنه وبسایتی را از حفظ نیستید و در اکثر اوقات از موتورهای جستجو برای رسیدن به مطلب مورد نظر خود کمک می گیرید. گوگل به عنوان یک موتور جستجو به دنبال معرفی بهترین ها به مشتری های خود یا همان کاربران است. بنابراین اگرنتواند بهترین نتایج را در اختیار کاربران خود قرار دهد ممکن است جای خود را به دیگر موتورهای جستجو بدهد.

از آنجا که بیشتر بازدیدکنندگان واقعی، وب سایت ها را از طریق موتورهای جستجو می یابند، امروزه روش های قرار گرفتن در رتبه های برترِ موتورهای جستجو، به یک علم تبدیل شده است. درادامه به تعریف واژه سئو خواهیم پرداخت.

 

تعریف سئو:

سئو و بهینه سازی وبسایت برای موتورهای جستجو SEO (Search Engine Optimization) برای اطمینان از دیدن سایت و محتوای آن در صفحات نتایج موتورهای جستجو استفاده می‌شوند. بنابراین، سئو مجموعه فعالیت هایی است که در برنامه ریزی، طراحی سایت، تعیین استراتژی محتوایی و تولید محتوا انجام میدهیم تا جایگاه بهتری در نتایج جستجوی موتور جستجو کسب کرده و بازدیدکننده بیشتری برای سایت جذب کنیم.

چرا سئو ؟

یک اداره بزرگ را در نظر بگیرید. عموما برای دست یابی به قسمت مورد نظر ،یک نوار رنگی بر روی کف یا بر روی دیوار قرار داده شده است یا فردی به عنوان اطلاعات شما را راهنمایی میکند. سرعت دستیابی به اطلاعات موردنظر در دنیای اینترنت حرف اول را میزند. موتورهای جستجو معیارهایی دارند که وبسایتها برای بهتردیده سدن باید آنها را مراعات نمایند.

سئو و طراحی مناسب یک سایت به موتورهای جستجو کمک می‌کند که با سرعت بیشتر و به آسانی به قسمتهای مختلف سایت دسترسی داشته باشند و به اصطلاح آن را ایندکس کنند. این وضعیت برای مخاطبان نیز ایده آل است و به آنها کمک می‌کند که تجربه مناسبی در سایت داشته باشند. حتی ممکن است سایر مخاطبان را نیز به استفاده از وبسایت مورد نظر تشویق کند. انجام سئو وبسایت باعث می شود که میزان ترافیک جذب شده از طرف موتورهای جستجو بهتر گردد.

جستجوی تمام این وبسایتها برای گوگل کار بسیار مشکلی است مگر آنکه دارای نظم خاصی باشند. وظیفه گوگل این است که ببیند کاربران چه چیزی را جستجو می‌کنند. بنابراین تکنیک های سئو ، تکنیک هایی هستند که زاییده موتورهای جستجو علی الخصوص گوگل است.

سئو

سئو

حقایق جستجو و ارتباط آن با سئو:

اکثر کاربران یکی از پنج پیشنهاد اول را در صفحه نتایج جستجو انتخاب می‌کنند و هرچه در این رتبه‌بندی بالاتر باشید بازدیدکننده و مشتری بیشتری را خواهید داشت. بر اساس تحقیقات ، پنج نتیجه اول گوگل ۶۷ درصد کلیک‌ها را به خود اختصاص می دهند. این آمار حاکی از اهمیت سئو در وبسایت است.

بررسی ها حاکی از آن است که ۹۰ درصد کاربران تنها صفحه اول گوگل را مشاهده می‌کنند و هیچ گاه به صفحات بعدی وارد نمی‌شوند. در واقع عدم حضور شما در این صفحه به معنی شکست شما در سئو است. نتایج نشان میدهد که 36.4 درصد از کاربران بر روی اولین پیشنهاد گوگل کلیک می‌کنند و این مقدار برای پیشنهاد دوم و سوم به 12.5 درصد و 9.5 درصد کاهش می‌یابد.

 

انواع سئو:

1) سئوی داخلی  : (On-page SEO)

بازهم برمی گردم به مثال مغازه. شما برای دیده شدن مغازه تان مجبور هستید با دکوراسیون زیبا، ویترین دلفریب، نورپردازی جذاب ، استخدام فروشندگان حرفه ای و نصب تابلو یا ارائه اجناس باکیفیت جذب مشتری نمایید. میدانیم که میلیاردها وب سایت در فضای اینترنت وجود دارد.

سئو داخلی به مثابه همان کاریست که یک مغازه دار در فروشگاه خود انجام میدهد. یعنی شما باید وبسایتتان را طوری طراحی کرده و محتوا سازی کنید که مطالب آن دلخواه کاربران و موتورهای جستجو باشد. یعنی باید ببینید مشتریان شما دقیقا دنبال چه چیزی می‌گردند و آن را در سایت خود بگذارید. هرچه جواب شما بهتر و کامل‌تر باشد، گوگل بیشتر به شما اعتماد می‌کند و وب سایت شما را بالاتر نمایش می‌دهد.

۲) سئوی خارجی (Off-page SEO)

حالا همان مغازه دار را تصور کنید. مغازه دار موردنظر ما باید فعالیت هایی بیرون از مغازه خود انجام دهد تا بیشتر شناخته شود. مثل تبلیغات یا نصب پوستر. در دنیای اینترذنت نیز شما باید یکسری اقدامات هم خارج از وب سایتتان و در جاهای دیگر (مثلا شبکه‌های اجتماعی) انجام بدهید تا موتورهای جستجو شما را ببینند.  تبلیغات و لینک گرفتن از وب سایت‌های معتبر دیگر نمونه این اقدامات است.

3) سئو کلاه سفید (white hat)

اگر شما از تکنیک های سئو درست استفاده کنید و تمام قوانین موتورهای جستجو را رعایت کنید شما به عنوان سئوکار کلاه سفید هستید. مثلا تولید محتوای مناسب، لینک سازی درست و بهینه سازی تصاویر از تکنیک های سئو کلاه سفید هستند.

نکته مهم درباره انواع سئو این است که تشخیص دادن آنها از همدیگر کمی مشکل است. ممکن است شما مطمئن باشید که تمام فعالیت‌هایتان قانونی است، اما ناگهان ببینید نتایج خوبی کسب نمی کنید. یادتان باشد سئو کلاه سفید سریعا به نتیجه نمی‌رسد. شما باید صبور باشید، برنامه داشته باشید و زمان بگذارید.

سئو کلاه سفید، سیاه و خاکستری

سئو کلاه سفید، سیاه و خاکستری

 

4) سئو کلاه سیاه (black hat)

در اکثر فرهنگ ها رنگ سیاه نشانه پلیدی و بدذاتی است. سئو کلاه سیاه زمانی اتفاق می‌افتد که شما بخواهید قوانین موتورهای جستجو را دور بزنید و سر گوگل را بخواهید کلاه بگذارید. اگر کسی به شما بگوید با هزینه اندک و در مدت زمان کوتاه سئو سایت شما را درست می‌کند و شما را به صدر نتایج جستجو می‌رساند، بدانید راست می گوید. اما این را هم بدانید که او از طریق سئو کلاه سیاه وبسایت شما را ارتقا می دهد.

 الگوریتم‌های گوگل مرتب  آپدیت می‌شوند و گوگل حتی پیشرفته‌ترین روش‌های سئو کلاه سیاه را هم تشخیص می‌دهد. بعد از تشخیص کلاه سیاه بودن یهو وبسایت شما سقوط می نماید. پس یادتان باشد کار سئو را درست و اصولی انجام بدهید حتی اگر زمان ببرد.

5) سئو کلاه خاکستری (Gray Hat)

سئو کلاه خاکستری مجموعه‌ای از تکنیک های سئو است که دقیقا معلوم نیست قانونی محسوب می‌شود یا غیر قانونی. تکنیک های سئو کلاه خاکستری بهترین نوع سئو هستند واگر به درستی استفاده شوند در بهینه سازی سایت بسیار موثرند. اما نکته اینجاست که استفاده از آنها حرفه ای گری میخواهد و تجربه بالا در زمینه سئو. مثلا همیشه تاکید می‌کنند که طراحی سایت خودتان را بعد از مدتی تغییر بدهید. این کار باعث می‌شود کدها و دستورات تغییر کنند و موتور جستجو آن را به عنوان محتوای تازه شناسایی می‌کند. به همین دلیل ارزش جدیدی برای آن قائل می‌شود.

البته طراحی مجدد سایت برای اینکه یکی از تکنیک های سئو خاکستری محسوب بشود و به سئو سایت شما کمک کند، کار سختی است ..پیشنهاد ما این است اگر درباره تکنیک های سئو کلاه خاکستری اطلاعات و تجربه کافی را ندارید، اینکار را نکنید.  چون با یک اشتباه ساده، موتورهای جستجو شما را به سختی جریمه می‌کند.

 

سئو سایت

سئو سایت

 

چگونه در صفحه اول بمانیم؟

پس از کسب جایگاه در صفحه اول گوگل تازه کار اصلی شروع می شود. رقبا همچنان کار میکنند.  باید بدانید که این فقط شما نیستید که تکنیک های سئو را بلد هستید. شما باید همچنان برای حفظ این جایگاه تلاش کنید.

1) بصورت منظم باید مطالب خود را بروزرسانی کنید و اطلاعات تکمیلی به مخاطبان خود ارائه دهید.

2) جایگاه مطلب را در صفحه اول گوگل بررسی کنید و میزان کلیک کاربران را با اعداد میانگین نمودار بالا مقایسه کنید، اگر تعداد کلیک ها پایین است عنوان و توضیحات را بازبینی کنید.

3) لینک سازی کنید.برای مطالب خود لینک بسازید و در صفحات وبسایت خود و سایت های مرتبط آن را معرفی کنید.

4) محتوای خود را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

5) با کاربران خود تعامل کنید و نظرات آنان را در همان صفحه مطلب خود جویا شوید.

 

بیشتر بدانید

در نوشته های دیگر راجع به سئو بیشتر بخوانید . برای شما از تکنیک های سئو میگوییم و آنچه موتورهای جستجو از وبسایت شما میخواهند. سئو را جدی بگیرید . برای شما از تکنیک های سئو میگوییم. مطالب را دنبال کنید.

 

اگر خواستم در زمینه بازاریابی دیجیتال ، محتوا سازی، سئو و طراحی سایت با شرکتی قرارداد ببندم کجا مراجعه کنم؟

یکی از شرکتهایی که در زمینه بازاریابی محتوا از طراحی و سئو سایت گرفته تا بازاریابی محتوا و حتی بازاریابی ویروسی  را بخوبی انجام میدهد، شرکت آرتا رایا است. این شرکت تازه کار است اما با کادری هوشمند و خلاق می تواند برند شرکت شما در معرض دیده شدن قرار دهد. شرکت آرتا رایا در کار تولید محتوا ، تبلیات و طراحی و سئو سایت فعال است.

سئو سایت

اگر خواستم در زمینه بازاریابی دیجیتال ، محتوا سازی، سئو و طراحی سایت آموزش ببینم کجا مراجعه کنم؟

در آخر این مطلب خاطر نشان می سازیم که دکتر پوپل درصدد است تحت امتیاز تعدادی از مراکز علمی و دانشگاههای معتبر کشورمان ، آموزشهای مجازی را در مورد دیجیتال مارکتینگ در اختیار مخاطبان علاقه مند قرار دهد.

آموزش های ارائه شده در بخش های مختلف بازاریابی دیجیتال است. از بهینه سازی سایت یا سئو گرفته تا بازاریابی ایمیلی و محتوا را ارائه میدهیم. هر آنچه شما برای بازاریابی دیجیتال نیاز دارید. شما همچنین باید در زمینه تولید محتوا نیز آموزش ببینید.  ما مفتخریم تا محتوای تولید شده آموزشی در سطح با کیفیت تری را در وبسایت دکتر پوپل  عرضه نماییم تا همه آموزش های لازم را دریافت نمایید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Enter Captcha Here : *

Reload Image