طراحی و مدیریت وبسایت

کنسول جستجو گوگل جدید و تغییرات آن نسبت به نسخه قبلی

کنسول جستجو گوگل

مقدمه

کنسول جستجو گوگل Google Search Console  در تاریخ بیستم می 2015 جای گوگل وبمستر تولز Google Webmaster Tools را به عنوان داشبورد اصلی وبمسترها و سئو کارها گرفت. اگر بهینه‌سازی سایت در موتورهای جستجو و یا به اصلاح سئو سایت برای شما مهم است این مطلب را از دست ندهید.

گوگل سرچ کنسول ابزاری فوق‌العاده برای بهینه سازی سایت و سئو است. این ابزار آماری مانند بازدیدهای سایت، کلیدواژهای جستجو شده، لینک‌ها و بک‌لینک‌ها را در اختیار وبمسترها قرار میدهد.

علاوه بر اینها گوگل سرچ کنسول یا کنسول جستجو گوگل ، صفحات ایندکس شده در گوگل، وضعیت دسترسی ربات خزنده گوگل به وبسایت ، خطاهای احتمالی در دسترسی، خطاهای امنیتی و … را در اختیار وبمسترها قرار می‌دهد.

تفاوت کنسول جستجو گوگل با گوگل آنالیتیکس در ارائه آمار است. درحقیقت گوگل آنالیتیکس بیشتر آمار کمی بازدید را در اختیار شما صرفا جهت اطلاع از بازدید قرار می‌دهد.

در حالیکه گوگل سرچ کنسول با ارائه آمار کیفی و مشخص کردن مواردی مانند کلیدواژه‌های سرچ شده، لینک‌های هدایت شده به وب‌سایت شما، نمایش صفحات حاوی خطاهایی مانند 404  و … سعی در ارائه راهکار برای بهینه سازی سایت و سئو وبسایت در موتورهای جستجو دارد.

چه کسانی به کنسول جستجو گوگل (گوگل سرچ کنسول) نیازمند هستند؟

سئو کارها:

اگر شما به عنوان متخصص سئو سایت‌ ها کار می کنید، کنسول جستجوی گوگل را خوب می شناسید. این ابزار به شما کمک می کند تا بر روی ترافیک خود نظارت داشته و رتبه وبسایت خود را بهبود ببخشید. همچنین با توجه به اینکه شما سئو کار میکنید می‌توانید بنا بر نتایج  حاصله از گزارش های گوگل سرچ کنسول تصمیم گیری‌های مناسب تری را اخذ کنید.

آمار ارائه شده در کنسول جستجو گوگل می‌تواند شما را در ارتقای سایت و دیده شدن بهتر آن یا به اصلاح سئو سایت یاری نماید.

وبمسترها:  

به‌عنوان وبمستر سایت شما باید وبسایت خود را همیشه به گونه ای مدیریت و پایش نمایید که بهترین حالت جستجو در گوگل را به خود اختصاص دهد. . کنسول جستجو گوگل به شما  این اجازه  را می‌دهد تا آمار دقیقی در مورد سایت خود بدست آورید و از بروز خطاهای احتمالی جلوگیری نمایید.

همچنین از خطاهای ایجاد شده توسط سرور و مسائل پهنای باند به خوبی آگاه شوید که بر روی سئو وبسایت شما تاثیرگذار خواهد بود. علاوه بر این وبمستر یک سایت می تواند از گوگل سرچ کنسول به عنوان یک روش برای انجام تنظیمات بهتر جهت ایندکس شدن و بهینه سازی رتبه وبسایت استفاده نماید.

توسعه دهنده و کدنویس و طراح سایت:

 اگر در حال طراحی و کدنویسی سایت‌ مشتریان خود هستید ، کنسول جستجو گوگل می‌تواند به خوبی شما را از خطاهای احتمالی در مورد اشتباهات صورت گرفته در کدنویسی با خبر نماید.

شما با ابزار گوگل سرچ کنسول باید فاکتورهای مهم در سئو وبسایت را هم در نظر داشته باشید که نیازمند آموزش و یادگیری شما در این زمینه می باشد.

کنسول جستجو گوگل

نسخه جدید کنسول جستجو گوگل

مجددا دردر ژانویه 2018، گوگل نسخه جدیدی از کنسول جستجو را با یک رابط کاربری تازه و بهبود یافته معرفی کرده است که برای وبمسترها و سئو کارها قدری ناشناخته است.

گوگل سرچ کنسول در روزهای اخیر شاهد تغییرات شایانی است. گوگل آرام آرام در حال معرفی نسخه جدیدی از کنسول جستجو گوگل برای وبمسترها و سئو کارها است و پیشنهاد میکند از نسخه جدید آن استفاده نمود.

 این کنسول جستجو هم از لحاظ ظاهر و هم از لحاظ کارایی تفاوتهای بسیاری با نسخه قبلی خود دارد که در ادامه بیشتر به آن خواهیم پرداخت.

کنسول جستجو گوگل

آموزش نسخه جدید برای وبمسترها و سئو کارها

اگر تا الان از کنسول جستجو گوگل قدیمی استفاده می کردید الان دیگر وقت آن رسیده است که با نسخه جدیدتر خود را بروز رسانی نمایید . ما در این نوشته میخواهیم تفاوت های اصلی بین کنسول جستجوی قدیمی و جدید را بازگو کنیم.

تغییرات عمومی

کنسول جستجو گوگل  جدید دارای مزیت های زیر نسبت به نسخه قدیمی است:

1) نسخه جدید گوگل سرچ کنسول میتواند شانزده ماه اطلاعات ترافیک جستجو را در اختیار وبمسترها و سئو کارها قرار دهد. نسخه قدیمی فقط سه ماه گزارش ارائه می کرد.

2) نسخه جدید کنسول جستجو گوگل برای مدیریت سایت بر روی دستگاه های تلفن همراه کار می کند.

3) گوگل سرچ کنسول جدیدی اطلاعات دقیق در مورد یک صفحه خاص، از جمله ایندکس، URL ، گزارش استفاده بهینه سازی سایت در تلفن های همراه و یک سری اطلاعات مفید دیگر را نیز در اختیار شما میگذارد.

اگر موتور جستجوی گوگل در هنگام خزیدن Crawl  به نحوی از انحاء به مشکل مواجه گردد کنسول جستجو گوگل به وبمسترها و سئو کارها اخطار لازم را خواهد داد.

مقایسه ابزارها و گزارش های نسخه جدید و قبلی کنسول جستجو گوگل

در اینجا یک مقایسه کامل از ابزارها و گزارش های  کنسول قدیمی و گوگل سرچ کنسول جدید را را برای وبمسترها و سئو کارها لیست کرده ایم. البته طبق ادعای گوگل لیست زیر روز به روز تغییر میکند و این لیست تا زمان نگارش این مطلب معتبر است.

گوگل توصیه میکند که وبمسترها و سئو کارها از نسخه جدید کنسول جستجو گوگل به جای نسخه قدیمی تر استفاده نمایند. اولا گوگل سرچ کنسول به دلیل به روز بودن امکانات بیشتری را در اختیار شما قرار میدهد. ثانیا در روزهای آتی کنسول جستجو گوگل قدیمی از دسترس خارج خواهد گردید.

پیشنهاد ما به شما آموزش و یادگیری سریع نسخه جدید است تا در بهینه سازی و سئو سایت خود با مشکل مواجه نگردید.

منو جدید گوگل سرچ کنسول و تغییرات صورت گرفته:

عنوان قدیمی              عنوان جدید                              توضیحات

 

Search Analytics

Performance گزارش شانزده ماهه عملکرد وبسایت و نرخ بازدید را اراِئه میدهد. به نسبت گزارش قبلی که فقط سه ماه بود در گوگل سرچ کنسول جدید بهبود داشته است. این گزارش در سئو سایت تاثیر بسزایی دارد.
Rich Cards Individual Enhancement reports گزارش های جدید اطلاعات اشکال زدایی دقیق را ارائه می دهند. بهینه سازی سایت شما را تسهیل میکند.
Links to your Site
Internal links
Links گزارش های مربوط به لینک های داخلی و نوفالو را ارائه میکند. یکی از فاکتورهای مهم سئو سایت که در  گوگل سرچ کنسول بهبود یافته است. در ضمن لینک های قابل اعتماد را نشان میدهد.
Index status Index Coverage Status

گزارش ایندکس شدن

را به وبمسترها و سئو کارها ارائه میکند. گوگل سرچ کنسول جدید این گزارشها را بهبود داده است.

Sitemaps report Sitemaps گزارش قدیمی از تست نقشه سایت بدون ارائه آن پشتیبانی می کند. گزارش جدید فقط پس از تست آزمایش می شود.
Accelerated Mobile Pages AMP Status خطاهای بیشتری در گزارش گوگل سرچ کنسول جدید ارائه می شود.
Manual Actions Manual Actions گزارش جدید سابقه اقدامات شما، از جمله درخواست ها و نتایج بررسی را نشان میدهد.
Fetch as Google URL Inspection tool

ابزار بررسی اطلاعات URL

در مورد جستجوهای انجام داده شده، توانایی خزیدن گوگل در نقشه سایت شما را نشان میدهد. اطلاعات جدید عبارتند از URL کانونی،  noindex / nocrawl و اینکه آیا این URL در فهرست گوگل است یا نه. سئو کارها و وبمسترها با اهمیت این قسمت آشنایی دارند.

Mobile Usability Mobile Usability اطلاعات مشابه کنسول جستجو قبلی است. اما فرمت استفاده در گوگل سرچ کنسول جدید بهتر شده است. همچنین گزارش های پی در پی برای بازنویسی صفحات مربوط به قابلیت استفاده تلفن همراه ارائه می دهد.
Crawl Errors report Index coverage report and URL Inspection tool نسخه جدید گوگل سرچ کنسول کلیه خطاهای مربوط به خزش را شامل خطاهای 404 و سایر را بصورت کامل و واضح نسبت به کنسول جستجو گوگل قدیمی ارائه میکند.  بیشترین تغییر کنسول جستجو گوگل در این قسمت اتفاق افتاده است. در حقیقت گزارش های خوبی در مورد صفحاتی که یافت نمی شود و نحوه درست کردن آنها ارائه میگردد. حتی خطاهای مربوط به تلفن های هوشمند را نیز ارائه میکند که قبلا بصورت جداگانه قابل ارائه نبود. سئو کارها و وبمسترها این قسمتها را باید جدی بگیرند.
Security Issues New Security Issues report گزارش های امنیتی جدید جایگزین بسیاری از قابلیت های گزارش قدیمی شده است، به علاوه سابقه مسائل مربوط به سایت شما را نشان می دهد.
Structured Data Rich Results test and Rich Results reports یکی از جدید ترین امکانات کنسول جستجو گوگل در نسخه جدید خودش این قسمت است. برای URL ها، از تست قوی و کامل نتایج (یا ابزار بررسی URL) استفاده میکند. برای گزارش دهی سایت، گزارشهای Rich Results برای سایت شما را نشان میدهد. اگرچه هنوز  نتیجه در مورد این قابلیت گوگل سرچ کنسول گزارش نشده است، اما گوگل ادعا میکند بهبود این عملکرد در حال افزایش است.
HTML Improvements None گزارش هایی برای بهبود عناوین نوشته و برگه برای وبمسترها و سئو کارها ارائه میکند.
Blocked Resources URL Inspection tool وبمسترها و سئو کارهابا این ابزار میتوانید لیست لینک هایی که مسدود شده اند را ببینند.
Android apps None برنامه های اندرویدی بعد از مارس 2019 در کنسول جستجو گوگل جدید پشتیبانی نمی شوند.
دکتر پوپل

اگر خواستم در زمینه بازاریابی دیجیتال ، محتوا سازی، سئو و طراحی سایت با شرکتی قرارداد ببندم کجا مراجعه کنم؟

یکی از شرکتهایی که در زمینه بازاریابی محتوا از طراحی و سئو سایت گرفته تا بازاریابی محتوا و حتی بازاریابی ویروسی  را بخوبی انجام میدهد، شرکت آرتا رایا است. این شرکت تازه کار است اما با کادری هوشمند و خلاق می تواند برند شرکت شما در معرض دیده شدن قرار دهد. شرکت آرتا رایا در کار تولید محتوا ، تبلیغات و طراحی و سئو سایت فعال است.

اگر خواستم در زمینه بازاریابی دیجیتال ، محتوا سازی، سئو و طراحی سایت آموزش ببینم کجا مراجعه کنم؟

در آخر این مطلب خاطر نشان می سازیم که دکتر پوپل درصدد است تحت امتیاز تعدادی از مراکز علمی و دانشگاههای معتبر کشورمان ، آموزشهای مجازی را در مورد دیجیتال مارکتینگ در اختیار مخاطبان علاقه مند قرار دهد.

آموزش های ارائه شده در بخش های مختلف بازاریابی دیجیتال است. از بهینه سازی سایت یا سئو گرفته تا بازاریابی ایمیلی و محتوا را ارائه میدهیم. هر آنچه شما برای بازاریابی دیجیتال نیاز دارید. شما همچنین باید در زمینه تولید محتوا نیز آموزشببینید.  ما مفتخریم تا محتوای تولید شده آموزشی در سطح با کیفیت تری را در وبسایت دکتر پوپل  عرضه نماییم تا همه آموزش های لازم را دریافت نمایید.

آموزش مجازی دکتر پوپل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Enter Captcha Here : *

Reload Image