بازاریابی دیجیتال

بازاریابی محتوا چیست؟

سئو سایت

بازاریابی محتوا اصطلاح جدیدی است که اگر در دنیای اینترنت فعال باشید آن را به کرات می شنوید. سالها قبل اگر سری به وبسایت فروشگاههای اینترنتی میزدید صفحه ای ساده بدون هیچ توضیح اضافه را ملاحظه میکردید. این روزها برای برندسازی ، سئو سایت هر وبسایتی تاگزیر از تولید محتوا است.

سالهای قبل سایتها کالای مورد نظر را صرفا با درج قیمت به فروش گذاشته بودند و از ارائه توضیحات اضافه خودداری می کردند. از یک سو با افزایش ضریب نفوذ اینترنت، افزایش اعتماد مردمی به خریدهای اینترنتی و نیز رقابت حاصله و از سوی دیگر ارتقا موتورهای جستجوی گوگل  برای سئو هوشمند باعث گردید استراتژی فعالان دنیای دیجیتال کاملا تغییر کند.

چرا بازاریابی محتوا؟

بر اساس تحقیقات صورت گرفته ، بالغ بر هشتاد درصد از مشتریان قبل از خرید، در مورد کالا یا خدمات مورد نظر خود جستجو میکنند. این تحقیقات روزها قبل از خرید آغاز می شود. خب، مخاطب واقعا به دنبال چیست؟

جواب خیلی ساده است. مخاطب به دنبال سرگرمی است. مخاطب به دنبال دریافت آموزش دلخواه خود است. مخاطب به دنبال افزایش آگاهی خود است. مخاطب به دنبال اطلاعات دقیق از محصول مورد نظر خود شامل قیمت، مشخصات ،محل فروش و… است. همه خواسته های مخاطب در فضای اینترنت از طریق تولید محتوای خوب برآورده می شود.

محتوا

تعریف بازاریابی محتوا

ما قبلا در مورد بازاریابی دیجیتال به تفصیل برای شما توضیح دادیم. گفتیم که بازاریابی محتوا یکی از روشهای بازاریابی دیجیتا است.به طور خلاصه، بازاریابی محتوا در حقیقت هنر برقراری ارتباط با مشتری‌های بالقوه و مشتری‌های فعلی شما، بدون فروش محصول است.

بر خلاف بازاریابی یا تبلیغ محصولات و خدمات ، شما محتوایی مفید و سرگرم کننده ایجاد می‌کنید که مشتری‌های بالقوه و مشتری‌های فعلی شما بتوانند از آن لذت برده و مطالبی یاد بگیرند. این خود بخود باعث ارتقا سئو سایت شماست!

بنابراین ،جهت برقراری ارتباط با مخاطبانتان، باید محتوا تولید کنید. محتوا، پیغامی است که از طریق بازاریابی محتوا، آنرا به مخاطب تحویل می‌دهید. پیغام همان چیزی است که شما می‌خواهید به بازدید کننده‌ها، افراد مشتاق مشتری‌ها تحویل دهید و آنها را به سمت محصول خود بکشید.

راههای انتشار محتوای تولید شده

وبلاگ ‌، ایمیل ، صفحات وبسایت‌ ، شبکه‌های اجتماعی و دیگر موارد مشابه از راههای انتشار محتوا هستند. ولی بدون وجود محتوا، شما چیزی برای تحویل نخواهید داشت. تولید محتوا وظیفه‌ بسیار مهم جذب افراد را از هر مرحله در بازاریابی دیجیتال بر عهده دارد. محتوای شما باید مخاطبان هدف شما را جذب کند، آنها را تبدیل به مشتری بالقوه بکند.

نکته دیگر در اینجا این است که بدانید محتواها فقط نوشته ها و مقالات شما نیستند، بلکه فیلم های آموزشی ، کتاب های الکترونیکی ، سوالات و پاسخ ها ، تصاویر و … هم می توانند جزء بازاریابی محتوا قرار گیرند . در تولید محتوا همه این موارد را در نظر بگیرید.

مزایای بازاریابی محتوا

هزینه کمتر

یکی از مزایای بازاریابی محتوا این است که حتی کسب و کارهای کوچک هم با صرف هزینه های اندک می توانند خود را معرفی نمایند. شما با تولید محتوا می توانید به معرفی خود پرداخته و نام برند و شرکت خود را زبانزد نمایید و به افراد از حضور خود آگاهی دهید. بسیاری از وبسایتهایی که شما آنها را امروز به عنوان بیزینس موفق می شناسید از طریق تولید و بازاریابی محتوا به این مرحله رسیده اند و از طرف دیگر باعث سئو سایت خود می شوند.

افزایش آگاهی از برند

هنگامی که خریداران و مصرف کنندگان در حال جستجوی اطلاعات هستند، ناخودآگاه برند شما نیز دیده می شود. دیده شدن برند شما یعنی افزایش فروش و افزایش فروش یعنی سود بیشتر.

افزایش رتبه وبسایت یا ارتقا سئو سایت

اگر بتوانید محتوای با ارزشی در اختیار کاربران قرار دهید نتیجه جستجوی کاربران مطالب شما خواهد بود. در نتیجه در حوزه فعالیت خود پیشتاز خواهید بود و در لیست جستجوی خریداران در اولویت های بالا قرار خواهید گرفت که مساوی سئو سایت بصورت بهینه است.

-با هزینه کمتری بیشتر دیده می شوید: این یک استراتژی کوتاه مدت نیست بلکه همیشگی است و محتویات ارزشمند بعنوان یک کتابخانه و رفرنس همیشه در دسترس مخاطبان خواهد بود.

اهداف بازاریابی محتوا

در حالت کلی تولید محتوا دارای هدف های مستقیم و غیر مستقیم است که ما بصورت زیر دسته بندی کرده ایم:

اهداف مستقیم

آموزش مخاطب

الهام‌بخشی

اطلاع‌رسانی همگانی

سرگرمی

اهداف غیرمستقیم

برندسازی

افزایش بازدیدکنندگان وب‌سایت و سئو

جذب مخاطبان هدف یا اصطلاحا لید

تبدلیل مخاطب هدف بالقوه به مشتری بالفعل

بهبود روابط و حفظ مشتری

ارتقای فروش

کسب و کار دیجیتال

نکات مهم در تولید محتوا

برای داشتن یک بازاریابی محتوا مستمر، به برنامه‌ریزی دقیق نیاز دارید. سعی کنید محتوا را برای مخاطب تولید کنید و نه برای  سئو سایت یا اپ خود. موتورهای جستجو بسیار هوشمند شده اند و نیاز مخاطب را تشخیص می دهند. بنابر این اگر محتوایی برای مخاطب تولید نشده باشد رتبه وبسایت تنزل خواهد کرد.

فاکتورهای تولید محتوا خوب

هنگام تولید محتوا، به نکات زیر توجه کنید:

مخاطب محتوای شما کیست؟

محتوای شما چه مشکلی از مخاطب شما را حل میکند؟

محتوای مورد نظر چه مزیت رقابتی با سایر رقبا دارد؟

فرمت تولید محتوا چیست؟

محتوا در کجا ارائه می‌شود؟

برنامه شما برای تولید و انتشار محتوا چیست؟

منابع انسانی مورد نیاز برای تولید محتوا خوب

اما از سوی دیگر ، برای موفقیت در زمینه بازاریابی محتوا، به گروه‌های مختلفی از متخصصین نیاز دارید. بطور کلی، افراد مورد نیاز برای تولید محتوا خوب شامل :

-وبلاگ‌نویس (Blogger):

این افراد، وظیفه نوشتن مقالات در زمینه‌های مختلف را بر عهده دارند. به بهینه‌سازی محتوای موجود در بلاگ می‌پردازند و تعداد بازدیدکنندگان را نیز افزایش می‌دهند. این گروه باید دارای مهارت نوشتن، ویراستاری و آنالیز باشند و توانایی کار فردی و گروهی را داشته باشند. مهارت وبلاگ نویسی با نوشتن کتاب یا ستون روزنامه یا مجله فرق می کند که به مرور زمان بدست می آید.

-کارشناس سئو (SEO Specialist):

این افراد، مسئول بهبود رتبه‌بندی در موتورهای جستجو هستند. بهبود سئو وبسایت ، همکاری با وبلاگ‌نویس‌ها و به روز بودن در زمینه سئو از جمله وظایف این گروه است. این افراد باید از مهارت ویژه‌ای در کار با ابزارهای مختلف آنالیتیکس و کلیدواژه‌ها و ارائه محتوا در قالب سئو برخوردار باشند.

-سازندگان محتوای ویدئویی (Video Maker):

این افراد ضمن اینکه از خلاقیت لازم برخوردار هستند باید مهارت ویژه ای نیز در فیلم سازی داشته باشند. محتوای تصویری یکی از بهترین روشهای انتقال مطلب به مخاطبان است.

-تدوین کار (Editor):

بعد از تولید محتوای ویدئویی ، تدوین کار وظیفه ادیت  وا عمال تغییرات لازم از جمله اضافه کردن لوگو، جلوه های ویژه ، تغغیر صدا ، نور و… را بر عهده دارد.

-طراح (Designer):

این افراد، مسئولیت بزرگی در برندسازی دارند و در واقع، با طراحی‌های خاص و منحصربه فرد خود به برندها، هویت می‌بخشند. این گروه باید دارای خلاقیت بسیار بالایی باشند و با نویسندگان همکاری و تعامل خوبی داشته باشند.

-مدیر شبکه‌های اجتماعی (Social Media Manager):

این گروه از افراد، به دنبال افزایش تعداد مخاطبان در اینستاگرام یا تلگرام و تبدیل آن‌ها به مشتری هستند. این دسته از افراد باید به صورت کامل با انواع شبکه‌های اجتماعی آشنا باشند. بتوانند محتوای شبکه‌های اجتماعی را به صورت منظم ایجاد کنند و همکاری خوبی با سایر تولیدکنندگان محتوا داشته باشد. خلاقیت بالا و روابط اجتماعی خوب از ویژگی‌های لازم برای این دسته از افراد است.

ابزار مورد نیاز برای تولید محتوای خوب

خب افرادی که بالا ذکر شد نیازمند یکسری ابزار جهت تولید محتوای خوب هستند. به طور کلی، تمامی ابزارهای مورد نیاز برای بازاریابی محتوا، به چهار بخش زیر تقسیم می‌شوند:

-سیستم مدیریت محتوا (CMS – Content Management System) :

برای اینکه تیم بازاریابی محتوا بتوانند به راحتی نوشته های خود را در وبلاگ منتشر کنند به    سیستم مدیریت محتوا نیازمندند. به عنوان مثال وردپرس یا جوملا یک بستر سیستم مدیریت محتوا است. البته وردپرس در ایران به دلیل سهولت کار و تنوع قالب ها و سئو بهتر ، محبوب تر از بقیه سیستمهای مدیریت محتوا است.

-ابزار آنالیز و تجزیه‌وتحلیل (Analytics):

به منظور ارزیابی عملکرد بازاریابی محتوا، به ابزارهای آنالیتیکس نظیر گوگل آنالیتیکس نیاز دارید.

-نرم‌افزارهای طراحی (Design Software):

محتوای بصری، نقش بسیار مهمی در موفقیت بازاریابی محتوا ایفا می‌کند. دارا بودن مهارت در فوتوشاپ و نرم افزارهای تدوین فیلم، یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های طراحان است.

-استدیو ضبط و تدوین محتوا:

اگر محتوای بصری تولید می کنید شما نیازمند یک استدیوی مجهز با امکاناتی ازقبیل سیستمهای تصویربرداری و صدابرداری نیز نیاز خواهید داشت.

بازاریابی محتوا

تا الان باید بگوییم که اصل مطالب در مورد بازاریابی محتوا را خدمت شما ارائه دادیم. اما نکات کلیدی در راه موفقیت بازاریابی محتوا وجود دارد که بدون توجه به آن موفقیت بدست نمی آید. ده قانون و اصل در راه بازاریابی محتوا در بستر دنیای دیجیتال وجود دارد.

ده اصل موفقیت بازاریابی محتوا

 

اصل اول) شنیدن

موفقیت در شبکه‌های اجتماعی و بازاریابی محتوا بیش از حرف زدن، به شنیدن مخاطب بستگی دارد. سعی کنید محتوایی تولید کنید که برای مخاطب شما اهمیت زیادی دارد. تنها پس از بررسی خواسته های مخاطبان است که می‌توانید برای آنها محتوا تولید و برایشان ارزش ایجاد کنید.

 

اصل دوم)  تمرکز

بهتر است در یک حوزه تخصص داشته باشید تا این که در تمام موضوعات محتوا تولید کنید. در مقایسه با یک استراتژي پراکنده که قصد دارد در مورد همه چیز با مردم حرف بزند، یک استراتژی بازاریابی محتوایی متمرکز با هدف ایجاد برند قوی شانس بیش‌تری برای موفقیت دارد. در ضمن موتورهای جستجو نیز به دلیل کثرت مراجعه به محتوای شما ، وبسایتتان را در حوزه خاصی شاخص خواهند کرد.

 

اصل سوم ) کیفیت

کیفیت حرف اول را در جذب مخاطب میزند. حتی اگر شما سئو هم بلد نباشید اما محتوا خوبی تولید نمایید ، مخاطب خودش به سمت شما خواهد آمد.

 

اصل چهارم ) صبر

موفقیت در فضای دیجیتال و بازاریابی محتوا یک شبه اتفاق نمی‌افتد. این نکته را فراموش نکنید : استمرا استمرار استمرار

 

اصل پنجم ) اشتراک گذاری

از توییتر، فیسبوک، لینکدین، تلگرام و اینستاگرام برای تسریع بخشیدن به بازاریابی محتوا کمک بگیرید. کاری کنید که مخاطبانتان محتوای تولیدی شما را در صفحات شخصی به اشتراک بگذارند.

این به اشتراک‌گذاری و صحبت در مورد محتوای شما، نقطه‌جدیدی برای شنیده شدن برند شما در موتورهای جست‌و‌جو مثل گوگل است. به این ترتیب شما صدها و هزارها روش برای پیدا شدن در نتایج جستجوی دنیای آنلاین خواهید داشت.

 

اصل ششم) دریافت کمک از اینفلوئنسرها

با اینفلوئنسرهایی  که کسب و کار شما با آنها مرتبط است ارتباط برقرار کنید. این افراد مخاطبان فعالی دارند و امکان این که محصولات، خدمات و کسب و کار شما را بفروشند زیاد است.

 

اصل هفتم)  ارزش گذاری به مخاطب

تبلیغ مستقیم در مورد برند و محصولات‌تان بدون ایجاد ارزش افزوده در فضای سایبری مثل وبسایتها یا شبکه های اجتماعی ، تاثیری ندارد. شما باید بتوانید الهام بخشی کنید. اصلاع رسانی کنید . مورد دلخواه مخاطبتان را آموزش دهید و در کنار این مطالب و محتواها به تبلیغ برند و محصول خود بپردازید.

 

اصل هشتم) تعامل دو جانبه

مخاطبانی که انتقاد ، پیشنهاد یا نظری دارند یعنی محتوای شما را از قبل دیده اند. این بهترین نوع مخاطب است با بازخوردی که از محتوای شما ایجاد میشود. آنها را بشنوید و به آنها ارزش دهید.

 

اصل نهم) در دسترس باشید

همیشه در دسترس مخاطبان باشید. شما باید بعد از انتشار محتوا در مکالمات شرکت کنید. غیبت هرچند کوتاه شما، فضا را در اختیار رقبا قرار خواهد داد.

 

اصل دهم) موضوعات داغ

در مورد موضوعات داغ و روز محتوا تولید کنید. اگر محتوا با کیفیت باشد مخاطب شما سریعا ویروسی خواهد کرد.

نتیجه گیری از مطالب آموزش بازاریابی محتوا

در محتوا در مورد محصولات تان و برتری هایی که نسبت به کالاهای مشابه دارد صحبت کنید . محتوا خود را در کانال های مناسب و مخصوص کسب و کار انتشار دهید و با این کار مخاطبان وفادار ایجاد کنید و روز به روز بر تعداد آن ها اضافه نمایید.

به عنوان مثال وقتی در مورد موضوعی محتوایی تولید میکنید در کنار آن از خدمات خود بنویسید.
این تلاشها مطمئناً نتیجه ای جز افزایش فروش ندارد. پیدا کردن کسانی که به نوع محتوا شما احتیاج داشته باشند، مسئلۀ مهمّی است. عدم توجه به این مساله و کوتاهی در آن ممکن است، بازاریابی محتوا شما را حتی در بهترین شرایط بازاریابی به نتیجه مطلوب نرساند.

تلاش مستمر رمز موفقیت

به هر حال شما باید تمام تلاش خود را برای بازاریابی محتوا خود انجام دهید و مطمئن شوید که هیچ شبکه و وبسایتی که متناسب با کسب و کارتان است را از دست نداده اید چون ممکن است یک شبکه و سایت در تعداد مخاطبان شما تأثیر فراوان داشته باشد ، این چرخه ایست که بارها و بارها باید آن را تکرار نمایید تا به بهترین محتوا که همان پر نیازترین محتوا می باشد دست پیدا کنید.

برنامه ریزی و استفاده از نرم افزار مدیریت پروژه

بدانید بهترین برنامه ریزی برای آینده کسب و کارتان همان تجربیاتی است، که خودتان از بازاریابی به روش های مختلف بدست می آورید، دقت کنید که کدام نوع از بازاریابی رای کسب و کار شما مفید تر است آن را برگزینید به جای آن که به فکر کپی کردن روش های بقیه شرکت ها باشید، خلاقانه یک روش منحصر به فرد برای شرکت خود خلق نمایید.

سئو _ برند _ بازاریابی محتوا

اگر خواستم در زمینه بازاریابی دیجیتال ، محتوا سازی، سئو و طراحی سایت با شرکتی قرارداد ببندم کجا مراجعه کنم؟

یکی از شرکتهایی که در زمینه بازاریابی محتوا از طراحی و سئو سایت گرفته تا بازاریابی محتوا و حتی بازاریابی ویروسی  را بخوبی انجام میدهد، شرکت آرتا رایا است. این شرکت تازه کار است اما با کادری هوشمند و خلاق می تواند برند شرکت شما در معرض دیده شدن قرار دهد. شرکت آرتا رایا در کار تولید محتوا ، تبلیات و طراحی و سئو سایت فعال است.

اگر خواستم در زمینه بازاریابی دیجیتال ، محتوا سازی، سئو و طراحی سایت آموزش ببینم کجا مراجعه کنم؟

در آخر این مطلب خاطر نشان می سازیم که دکتر پوپل درصدد است تحت امتیاز تعدادی از مراکز علمی و دانشگاههای معتبر کشورمان ، آموزشهای مجازی را در مورد دیجیتال مارکتینگ در اختیار مخاطبان علاقه مند قرار دهد.

آموزش های ارائه شده در بخش های مختلف بازاریابی دیجیتال است. از بهینه سازی سایت یا سئو گرفته تا بازاریابی ایمیلی و محتوا را ارائه میدهیم. هر آنچه شما برای بازاریابی دیجیتال نیاز دارید. شما همچنین باید در زمینه تولید محتوا نیز آموزشببینید.  ما مفتخریم تا محتوای تولید شده آموزشی در سطح با کیفیت تری را در وبسایت دکتر پوپل  عرضه نماییم تا همه آموزش های لازم را دریافت نمایید.

دکتر پوپل
بستن

پدر پولدار پدر بی پول (بابای دارا بابای ندار) اثر رابرت کیوساکی

1,000 تومان

رابرت کیوساکی یک اقتصاددان پیشرو و صاحب تئوری‌های نوآورانه اقتصادی در دنیاست. وی با نوشتن تفکرات ناب و دست اول اقتصادی در کتاب خود با نام پدر پولدار پدر بی پول تمامی علاقه‌مندان به مباحث اقتصادی و مالی را مبهوت خود کرده‌است. میلیون‌ها نفر با پیروی از نظرات خلاقانه رابرت کیوساکی توانسته‌اند به موقعیت‌های مالی و اجتماعی خیره‌کننده‌ای در جهان دست یابند.

در حال حاضر این اثر در وبسایت دکتر پوپل بصورت رایگان و با ثبت نام و وارد کردن کد تخفیف " ilovedrpupil " در خدمت شما قرار گرفته است

تفکر بهتر زندگی بهتر اثر جول اوستین

2,000 تومان

کتاب تفکر بهتر زندگی بهتر اثر جول اوستین با روش های فوق‌العاده به شما آموزش می‌دهد که چگونه فکر و درون خود را آماده و برنامه‌ریزی کنید و با به کارگیری این روش ها به سطوح بالاتری از موفقیت برسید. موفقیت از نگرش شما آغاز می‌شود.

شما میتوانید با وارد کردن کد تخفیف ilovedrpupil نسخه دانلودی این کتاب ارزشمند را به رایگان از وبسایت آموزشی دکتر پوپل دریافت نمایید.

خرمگس اثر ویلیان وینیچ

3,000 تومان 2,000 تومان

کتاب خرمگس اثر لیلیان وینچ نویسنده انگلیسی است که وقایع صده نوزده میلادی در کشور ایتالیا را از زندگی شخصیت اصلی داستان یعنی آرتور که شخصی آزادی خواه و استقلال طلب اس را به تصویر میکشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این کتاب به قسمت توضیحات در پایین این صفحه مراجعه فرمایید.

راز موفقیت میلیونرهای خودساخته
بستن

راز موفقیت میلیونرهای خود ساخته اثر برایان تریسی

1,000 تومان

کتاب 21 راز موفقیت میلیونرهای خودساخته اثر برایان تریسی راههای رسیدن به استقلال و شکوفایی مالی را از طریق افراد ثروتمند به شما آموزش میدهد. شما میتوانید این کتاب را هم اکنون در وبسایت آموزشی دکتر پوپل با وارد نمودن کد تخفیف ilovedrpupil بصورت کاملا رایگان دریافت نمایید.

1 نظر در “بازاریابی محتوا چیست؟

  1. گفت:

    بسیار عالی و کامل . ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Enter Captcha Here : *

Reload Image